T.J. Martell Foundation
Board of Directors

National Board

Officers

Tony Martell, Chairman - T.J. Martell Foundation

Marcus Peterzell, Vice President - Ketchum

Charlie Feldman, Secretary - BMI

David Satler, Treasurer - Barclays Wealth and Investment Management

Tom Corson, Executive Vice President - RCA

Kid Leo, Executive Vice President - Sirius XM Radio

Debbie Martell, Executive Vice President

 

Directors

Jennifer Breithaupt - Citi

Troy Carter - Atom Factory

Bob Chiappardi - Concrete Marketing

Derek Crownover - Dickinson Wright, PLLC

Marty Diamond - Paradigm

Wendy Dio - Niji Entertainment Group, Inc.

Paul Donahue - Morgan Stanley

Bruce Gearhart - Bacchus Importers, Ltd.

Jody Gerson - Universal Music Group Publishing

Daniel Glass - Glassnote

Lisa Ryan Howard - Web MD

Charlie Jones - C3 Presents

Joel Katz - Greenberg Traurig, L.L.P.

Rick Krim - Sony/ATV

Paul LiCalsi - Robins, Kaplan, Miller & Ciresi, L.L.P.

Avery Lipman - Universal Republic Records

Monte Lipman - Universal Republic Records

Dennis Lord - SESAC

Glenn Nordlinger - The Nordlinger Group

Melissa Ormond 

Marc Reiter - Q Prime

Julie Swidler - Sony Music Entertainment

Julie Talbott - Premiere Networks

Andy Tavel - Tavel & Shulman, P.C.

Ron Wilcox - Warner Music Group

 

Advisory Committee

David Corlew - Blue Hat Records

Dick Gary - The Gary Group

Elsa Gary - The Gary Group

John Huie - CAA

 

 

East Coast Board

Officers

Darren Stupak, President - Sony Music Entertainment

Sharon Dastur, Vice President - Z100

Hernando Courtright, Secretary - Courtright Management

Ray Deriggi, Treasurer - City National Bank

 

Directors

Jessica Beutler - MAC Presents

Mike Brzostowski - Travel Leaders

Claudia Butzky - RCA 

Alan Cohen - Giant Spoon

Michael Dorf - City Winery

Michael Jessen - Wally's Auction House

Brock Jones - Global Spectrum

Roxanne Khazarian - Gerald Holdings LLC

Jessica King - Clear Channel

Eric Levin - Warner Music Group

Ruben Leyva - Sony Latin America

Stephanie Mahler - Atlantic Records

Tommy Page - Pandora

Charles Rosenzweig - National Basketball Association 

Syd Schwartz - Sony Music Entertainment

Howard Sweetwood - Rampart Insurance

Andy Tavel - Tavel & Shulman, P.C.

 

West Coast Board

Directors

Michelle Bernstein - WME

Ian Blackburn - LearnAboutWine.com

Laura Caraccioli-Davis - Electus

Warren Christensen - Q Prime

Kevin Gore - DMI Music

Phil Guerini - Radio Disney 

Jon Haber - Giant Spoon

Steven Jacob - Worldwide Production Agency

Sam Kling - SESAC

Robert Lohmar - City National Bank

Kevin Lyman - Warped Tour

Laura McManus-Mesia, Cole McManus Consulting Ltd

Alan Mesia - Mesia Group

Diarmuid Quinn - Kobalt Label Services

Dino Paredes - American Recordings

Rick Sales - Rick Sales Entertainment Group

Kirk M. Sommer - WME

Mark Stroman - McGhee Entertainment

Ty Warren - Legendary Pictures

Kevin Weaver - Atlantic Records

 

 West Coast Medical Advisory Members

Tina Johann - Children’s Hospital Los Angeles

Robert Seeger, M.D. - Children’s Hospital Los Angeles

 

Southern Region Board

Officers

President: John Huie - Creative Artists Agency

Secretary: Mike Smardak - Outback Concerts

Treasurer: Danielle Bouharoun - Wells Fargo Private Banking

At Large: Ben Jumper - Soundcheck

Directors

Rob Beckham - WMEE

Dave Berryman - Gibson Guitar Corporation

Charlie Brusco - Red Light Management

Ree Buchanan - Wrensong Publishing

Jeff Cogen - Nashville Predators

Gil Cunningham - Neste Event Marketing

Whitney Daane - Kobalt Music Publishing

Stuart Dill - Octagon Management

Kitty Moon Emery - Kitty Moon Entertainment

John Esposito - Warner Music Group

Bryan Frasher - Red Light Entertainment 

Gary Glover - The Glover Group

Lisa Harless - Regions Bank

Jeffrey Hasson - Paradigm

Bill Hearn - EMI Christian Music Group

Mason Hunter - BMI

Deana Ivey - Nashville Convention & Visitors Bureau

David Kells - Bridgestone Arena

Matt Maher - ROAR

Doc McGhee - McGhee Entertainment

Dr. Hal Moses - VICC

Shawn Parr - Cumulus 

Tommy Shaw - Styx

Regina Stuve - Publicity

Denise Stevens - Loeb & Loeb

Ellen Truley - SESAC

Troy Volhoffer - Premier Global Production

Storme Warren - GAC's Headline Country

Anne Washburn - VICC

Jules Wortman - Wortman Works

David Zeisler - Haber / Gelfand

 

Directors - Satellite Markets

Atlanta - Charlie Brusco - Red Light Management

Dallas - John Shackelford - Shackelford, Zumwalt & Haye

Houston - Jim & Jeannie Janke - Tommy Vaughn Ford-Houston